A pályázat célja
A támogatási program célja a hazai mikro–, kis és középvállalkozások likviditási, jövedelmezőségi és versenyképességi problémáinak kezelése, valamint a munkahelyek megőrzése az energiaköltségek támogatásával, illetve opcionálisan az energiahatékonyságot növelő beruházásokhoz szükséges önerőhöz történő hozzájárulás biztosításával.
A pályázat tárgya és elszámolható költségek
A Program keretében két különböző támogatási konstrukció érhető el:
- A. Vissza nem térítendő közvetlen támogatás
- I. a feldolgozóipari vállalkozások 2022. október, november, december és 2023. január, február, március havi
A 2021. október, november és december havi, illetve a 2022. október, november, december havi, számlával igazolható földgáz, villamosenergia, illetve távhő havi átlagárak növekménye szorozva a 2022. év azonos havi fogyasztással, valamint a 2022. január, február, március havi, illetve a 2023. január, február, március havi, számlával igazolható földgáz, villamosenergia, illetve távhő havi átlagárak növekménye szorozva a 2023. év azonos havi fogyasztással
-
- II. a szálláshely–szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágba tartozó vállalkozások 2023. január, február, március havi energiaköltség–növekményének fedezésére
A 2022. január, február, március havi, illetve a 2023. január, február, március havi, számlával igazolható földgáz, villamosenergia, illetve távhő havi átlagárak növekménye szorozva a 2023. év azonos havi fogyasztással.
A támogatás mértéke a fentiek szerint megállapított teljes elszámolható költség (energiaköltség–növekmény) 50%–a.
- B. Az energiahatékonysági beruházás hitelből és vissza nem térítendő közvetlen támogatásból
A hitellel érintett energiahatékonysági beruházás nettó összköltségéhez biztosítandó, maximum 15% önerő.
A pályázók köre
- A vállalkozás a támogatási kérelem benyújtásához szükséges regisztráció benyújtásakor kkv–nak minősül.
- vállalkozás fő tevékenységi köre 2021. december 31. napjától a feldolgozóiparba vagy a szálláshely–szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágba tartozik vagy a 2021. évi értékesítés nettó árbevételének legnagyobb része feldolgozóipari vagy a szálláshely– szolgáltatás, illetve vendéglátás tevékenységből származik
- A vállalkozás 2021. évi energiaköltsége eléri az azonos évi értékesítés nettó árbevételének 2 százalékát (energiafelhasználást tágan értelmezve, nem csak villamosenergia, földgáz és távhő).
- Vállalkozások magyarországi székhelyén, telephelyén, illetve fióktelepén felmerült költségei támogathatóak.
A támogatás összege
Maximum 500 000 EUR–nak megfelelő forintösszeg válságtámogatásként, valamint maximum 200 000 EUR–nak megfelelő forintösszeg, ha a támogatást, de minimis támogatásként veszi igénybe.
Kötelező vállalások
A vállalkozás:
- amely 2022. október, november, december hónapokra igénybe vesz támogatást, vállalja, hogy a 2022. III. negyedév végi foglalkoztatotti létszáma legfeljebb 10%–kal csökken 2023. III. negyedév végére.
- amely 2023. január. február, március hónapokra igénybe vesz támogatást, vállalja, hogy a 2022. IV. negyedév végi foglalkoztatotti létszáma legfeljebb 10%–kal csökken 2023. IV. negyedév végére
ÉS!
- A vállalkozás vállalja energiahatékonysági beruházás végrehajtását legkésőbb 2024. december 31. napjáig.
Határidő
A támogatási kérelmek benyújtásához előregisztráció szükséges. Regisztráció 2022. október 20. és 2023. június 30. között nyújtható be.
A fentiektől eltérően a 2023. január, február és március támogatási időszakra történő regisztráció megkezdésére
- az I. kategóriába tartozó vállalkozások esetén 2023. január 30. napjától,
- a II. kategóriába tartozó vállalkozások esetén 2023. január 20. napjától van lehetőség.